КИСЛОТНІСТЬ ПАПЕРУ В КНИГАХ

У сучасних видах паперу кислотність обумовлена ​​наявністю кислих продуктів, що залишилися після варіння і відбілювання целюлози, але головним джерелом є сірчанокислий алюміній (глинозем), застосовуваний при каніфольного способі проклейки. Підвищення кислотності відбувається також за рахунок появи карбоксильних груп при окислювальному деструкції целюлози в процесі природного старіння. У повітрі промислових міст, як відомо, міститься значна кількість сірчистого газу, оксидів азоту, вуглекислого газу та інших домішок кислотного характеру. Адсорбція цих речовин папером також може призводити до зростання її кислотності. Особливо активно цей процес протікає по краях листа і з боку корінця книги. Сірчистий газ, поглинений папером, окислюється киснем повітря до сірчаного ангідриду і в присутності атмосферної вологи переходить в сірчану кислоту. Домішки важких металів (залізо, мідь) різко прискорюють утворення сірчаної кислоти, яка є сильним окислювачем целюлози. Наслідком цього є велика різниця значень рН в центрі листа і по його краях у книг, що зберігаються в міських бібліотеках.

Кислотність тряпичной паперу в значній мірі визначається способом підготовки сировини і умовами проклейки (для паперу). До XVII ст. сировину, призначену для виготовлення паперу (як правило, це була ношений одяг з льону та бавовни), тривалий час витримували в гашеного вапна. При цьому відбувалися наступні зміни: деструктірованіе коротко молекул целюлози, нейтралізувалася кислотність і накопичувалася луг. При подальшій промивці адсорбувати гідроксид кальцію віддалявся лише частково. Папір ручної вичерпкі XVIII в. відрізняється низькими значеннями рН за рахунок введення квасцов при поверхневій проклейке. Таким чином, немає прямої кореляції між значеннями рН паперу і часом зберігання книги або документа.

Кислотність паперу документа може підвищуватися також за рахунок способів написання, що застосовуються при його написанні. Деякі види друкарських фарб, а особливо залізо-галові чорнило, виготовлені з надлишком залізного купоросу, значно знижують рН паперу. Реставраторам добре відомі випадки пошкодження пергаментних і паперових рукописів чорнилом, аж до випадання окремих букв і рядків і повного руйнування матеріалу в текстовій частині. Підвищення вмісту кислоти в папері прискорює процес гідролітичного розщеплення молекул целюлози, що призводить до зменшення ступеня полімеризації, збільшення вмісту карбонільних груп і, як результат, - до погіршення показників міцності і білизни паперу.

Припиніть дихати пилом, уникаючи алергічної реакції та гірших патологій.

Дезінфекція книг - головна дія по збереженню колекції. Автоматична система забезпечує ідеальну дезінфекцію від першої до останньої сторінки.

Викликай кур'єра або скористайся поштовими службами. Все інше зробимо ми, та наше автоматичне обладнання.

Заплануй очищення своєї колекції для тривалого безпечного зберігання. Збережіть свої інвестиції у власну колекцію.